Kadra
Kadra dydaktyczna na kierunku Architektura Wnętrz:
dr hab. Łukasz Sarnat prof. PANS
Urodzony w 1976 r. w Kielcach, absolwent Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP (2002). Architekt wnętrz, autor i współautor projektów wnętrz użyteczności publicznej, przestrzeni handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych, stanowisk sprzedaży i stoisk targowych. Od kilkunastu lat skoncentrowany na wystawiennictwie, autor aranżacji ponad 50 stałych i czasowych wystaw muzealnych, m.in. dla Muzeum Krakowa, Zamku Królewskiego na Wawelu, Zamku w Pieskowej Skale, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Od 2001 r. związany z macierzystym Wydziałem, pracownik badawczo-dydaktyczny w Katedrze Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz. Prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz w kadencji 2020–2024. Od 2012 r. wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej (obecnie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych) prowadzący zajęcia m.in. z przedmiotów projektowanie architektury wnętrz, projektowanie wystaw oraz promotor licencjackich prac dyplomowych. Koordynator projektów studenckich i warsztatów projektowych, autor i współautor publikacji naukowych oraz wzorów przemysłowych objętych prawem z rejestracjidr hab. Łukasz Sarnat prof. PANS

dr Wojciech Kapela adiunkt
Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz krakowskiej ASP (dyplom, nagrodzony Medalem Rektora ASP w 1997 r.), obecnie wykładowca tej uczelni na stanowisku adiunkta, prowadzący pracownie Intermediów i Projektowania graficznego. Od 2013 r. wykłada w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu przedmioty związane z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i multimediów w projektowaniu przestrzennym i twórczości plastycznej: Modelowanie cyfrowe 2 i 3D, Techniki prezentacyjne oraz Projektowanie graficzne. Uprawia grafikę i animację 3D, motion design i mapping video. Autor wystawienniczych i teatralnych instalacji multimedialnych, efektów specjalnych i animacji do filmów fabularnych, krótkometrażowych i promocyjnych. Pasjonat fotografii przyrodniczej i pejzażowej. Amator natury i miejsc nietkniętych ludzką ręką. Jako twórca animacji artystycznej i reklamowej współpracował m.in. z: Muzeum Narodowym w Krakowie, Instytutem Adama Mickiewicza, Krakowskim Biurem Festiwalowym. Przygotował projekcje wielkoformatowe do widowisk: Carmen TV wg G. Bizeta (reż. Jarosław Staniek) – w ramach krakowskiego Festiwalu Sacrum Profanum, Quem Quaeritis – w ramach Festiwalu Misteria Paschalia, Carmina na podstawie kantaty Carla Orffa (reż. Maciej Sobociński) – krakowskie Wianki, obchody 750-lecia lokacji miasta Krakowa. Autor efektów specjalnych i animacji do filmów fabularnych, krótkometrażowych i promocyjnych (m.in. Zakochany Anioł reż. Artur „Baron” Więcek), animacji reklamowych, czołówek programów telewizyjnych (m. in. dla RMF FM, TVN S.A. TVP). Zrealizował projekcje video do kilkudziesięciu spektakli teatralnych we współpracy m. in. z Anną Augustynowicz (Król Lear, Wracaj, Greta Garbo przyjechała), Józefem „Żukiem” Opalskim (Czarne Wdowy, Savannah Bay), Pawłem Szumcem (Królik Królik, Śmierć pięknych saren), Maciejem Sobocińskim (Beatrix Cenci), Arturem Więckiem „Baronem” (Wariacje Tishnerowskie), Krzysztofem Rauem (Czy pan istnieje, Mr Jones?), Andrzejem Jakubasem (My Dad’s a Birdman), Krzysztofem Babickim „Znaczy kapitan”, Norbertem Rakowskim (Badania ściśle tajne, Ojciec, Amadeusz).

dr Marta Trojanowska adiunkt
Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (1985), doktorat obroniła na Uniwersytecie Warszawskim (2003). Obecnie pracuje jako adiunkt Państwowej Akademii Nauk Stosowanych i jako muzealnik – kustosz dyplomowany w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu oraz społecznie w zarządzie Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jest autorką wielu czasowych i stałych wystaw muzealnych, ma w dorobku około stu artykułów i książek oraz redakcję kilku publikacji naukowych i popularnonaukowych. Jej zainteresowania badawcze skupiają się głównie na kulturze i sztuce ziemi przemyskiej i Kresów. Do najbardziej znaczących w jej dorobku należy cykl kilkunastu artykułów poświęcony wizerunkom maryjnym z obszaru Kresów i obecnej Polski południowo-wschodniej, artykuły poświęcone sztuce sakralnej, teksty o ludwisarstwie i zabytkowych dzwonach, dawnych piecach i kaflach, a także o kulturotwórczej roli dworu Pawlikowskich z Medyki w latach 1809–1939. Ostatnie jej prace to obszerna monografia pt. Lela. Życie i twórczość Anieli z Wolskich Pawlikowskiej (1901–1980) oraz artykuły dotyczące początków Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej wydane we współredagowanej przez nią dwutomowej publikacji Dziedzictwo Kunstkamery z okazji jubileuszu 110-lecia muzeum (2020). Na kierunkach Architektura Wnętrz i Projektowanie Graficzne prowadzi zajęcia z historii sztuki, historii wnętrz i mebli, historii dziedzictwa kulturowego Polski południowo-wschodniej i historii wystawiennictwa oraz seminaria dyplomowe.

dr Anna Kałamarz-Kucz adiunkt
Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W 2002 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydział Tkaniny i Ubioru – dyplom w Pracowni Projektowania Ubioru. W roku 2002 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom z malarstwa i rysunku w 2006 r. W 2016 r. obroniła pracę doktorską na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jest autorką 15 wystaw indywidualnych i uczestniczką wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie jest wykładowcą w Instytucie Sztuk Projektowych w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu.
Moja twórczość to połączenie działań z zakresu sztuk projektowych i sztuk pięknych. Działalność artystyczna obejmuje projekty tkaniny użytkowej i unikatowej, malarstwo, rysunek, grafikę projektową. W zakresie moich zainteresowań malarskich pozostaje głównie problem światła i koloru. Tworząc obrazy, koncentruje się na percepcyjnym ruchu, wykorzystaniu relacji barwnych i ich wzajemnych interakcji. Moje obrazy i rysunki odwołują się do wrażliwego i uważnego oka widza, który zostaje wciągnięty w iluzyjna grę linii, przestrzeni i ruchu. Mieszkam i tworzę w Przemyślu.

mgr Łukasz Dudzik
Urodzony w 1986 r. w Zakopanem, gdzie ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Absolwent kierunku architektura wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. W 2021 r. publikacja pracy dyplomowej pt.: „Muzeum I Wojny Światowej – multimedialne centrum historyczno-edukacyjne” w miesięczniku Architektura & Biznes, w ramach konkursu na najlepsze licencjackie prace dyplomowe. Główna nagroda w X edycji konkursu Wzorowe Podkarpackie, 2021r., w kategorii wzorowa wizja, za koncepcję aranżacji wystawy stałej i adaptacji budynku przy ul. L. Pasteura w Przemyślu na Muzeum I Wojny Światowej (multimedialne centrum historyczno-edukacyjne). W 2023r. ukończył z wyróżnieniem studia II stopnia na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w II Pracowni Projektowania Przestrzeni Ekspozycyjnych dr Patrycji Ochman-Tarka. Udział w wystawie pokonkursowej 7. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, organizowanego przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – projekt aranżacji wystawy stałej w przestrzeniach Hotelu Cracovia w Krakowie – DOM Design Origin Museum. 2022 r. Laureat głównej Nagrody NIAiU – VI edycji konkursu „Przestrzeń wspólna jest wartością” – za pracę dyplomową pt. „Architektura zakorzeniona. Tradycja w myśleniu projektowym. Projekt pawilonu ekspozycyjnego w oparciu o rozwiązania architektury regionalnej – Przestrzeń Witkacego”. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w dziedzinie sztuk projektowych. Zajmuje się w szczególności zastosowaniem multimediów w budowaniu relacji przestrzennych, wykorzystaniem środowiska 3D w procesie kreowania przestrzeni architektonicznych. Od 2023 r. wykładowca Instytutu Sztuk Projektowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych prowadzący zajęcia: m.in. warsztaty projektowania architektury wnętrz, modelowania form przestrzennych i zaawansowane techniki prezentacji cyfrowej.

mgr inż. Marta Bochenek-Bartnicka asystent
Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie – dyplom w roku 2009. Absolwentka Wydziału Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach – dyplom w roku 2007. Absolwentka Wydziału Urbanistyka i Architektura na Politechnice Śląskiej w Gliwicach – dyplom w roku 2011. Następnie w wyniku pozytywnie zdanego egzaminu na uprawnienia budowlane – do projektowania w specjalności architektonicznej, bez ograniczeń – w Podkarpackiej Okręgowej Izbie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej w Rzeszowie; dnia 10 grudnia 2016 r, uzyskała decyzję o nadaniu w/w uprawnień. Od roku 2009 właścicielka firmy Autorska Pracownia Architektury i Wnętrz „Modern Design”. W roku 217 zatrudniona na stanowisku architekta – prezesa zarządu, w Pracowni Projektowo-Wykonawczej „Architektonike” Sp. z o.o. w Przemyślu. W tym samym roku objęła stanowisko inspektora ochrony zabytków w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu. Od roku 2020 wykładowca przedmiotów: projektowanie architektury wnętrz, projektowanie architektury, budownictwo w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Projektantka, wizjonerka, autorka i współautorka wielu projektów i koncepcji, w tym: osiedli wielorodzinnych, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, obiektów usługowych, projektów wnętrz oraz ich adaptacji na różne funkcje.